Határtalanul iskola
A Miniszterelnökség Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkársága (a továbbiakban: Miniszterelnökség)
megbízásából a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. (a továbbiakban: Alapkezelő), mint támogató
pályázatot hirdetett a Határtalanul! program keretében a külhoni magyarsággal kapcsolatos
ismeretek bővülésének elősegítésére.
A pályázat célja a magyarországi köznevelési intézményben nappali rendszerű oktatásban részesülő,
7. évfolyamon tanuló diákok Románia, Szlovákia, Szerbia, Ukrajna, Szlovénia vagy Horvátország
magyarlakta területeire irányuló tanulmányi kirándulásának támogatása.
Tanulmányi kirándulás tervezete
Iskolánk ebben a tanévben is támogatást nyert a Miniszterelnökség Nemzetpolitikáért Felelős
Államtitkársága megbízásából a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával egy felvidéki
tanulmányi kirándulás megszervezésére.
A tanulmányi kirándulás mottója:
Történelmi nagyjaink, példaképeink nyomában a Felvidéken
– kulturális kötődéseink a Magas-Tátrában
Pályázati azonosító: HAT-KP-1-2024/1-001260
Támogatási összeg: 2 619 600 Ft
A támogató: Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.
A kiránduláson részt vevők száma: 16 diák + 2 kísérő
„Megvalósult Magyarország Kormányának támogatásával”
TERVEZETT IDŐPONTOK
1. Határtalanul! előkészítő óra: 2025. május 07.
2. Tanulmányi kirándulás: 2025. május 14 –május 17.
3. HATÁRTALANUL! értékelő óra: 2025. május 21.
4. Témanap: 2025. május 23.
Történelmi nagyjaink, példaképeink nyomában a Felvidéken
– kulturális kötődéseink a Magas-Tátrában
1. nap
Május 14-én reggel 7 órakor indultunk útnak a gyerekekkel a Felvidékre. Utunk első állomása Beretkén a tájház megtekintése volt. Kedves fogadtatásban volt részünk, ahol megtekinthettük a dédszüleink által használt, akkor mindennapos használatban lévő munkaeszközöket. A tájház bemutatása a személyes élmények alapján nagyon érdekes és különleges volt.
Aztán Kassa városát vettük célba. A Szent Erzsébet Székesegyházba látogattunk. Megtekintettük II. Rákóczi Ferenc és Zrínyi Ilona kriptáját. Utána a fejedelem rodostói házához és szobrához látogattunk el egy angol nyelvű városismereti feladat keretében.
Ezután ellátogattunk a várhosszúréti alapiskolába, ahol megismerkedtünk az ott tanuló gyerekekkel. Hetedikeseink bemutatták iskolánkat, és egy meglepetés előadással is készültek a kisiskolásoknak. Kedvesen fogadtak minket, nagyon családiasan éreztük magunkat.
Bár a hosszú nap után a szállásra és a vacsorára is nagyon kíváncsiak voltunk, mégis erőt vettünk magunkon, és a közelben lévő Andrássy-mauzóleumot is megtekintettük idegenvezetéssel. A gyerekek 10/10 pontosra értékelték a programot.
2. nap
Reggeli után egy rövid utazás következett. A mai napra túrát is terveztünk. Meredek és fárasztó volt az út, de azt hiszem nagyon megérte a fáradozást. A Dobsinai-jégbarlang nagyon hideg volt, viszont a látványa annál csodálatosabb élmény. Utána a Betléri-kastély következett, rengeteg korhű berendezési tárggyal.
Rozsnyó városába utazva felmehettünk a víztoronyba, ahonnan gyönyörű volt a kilátás. Aztán tettünk egy sétát a város főterén. Megtekintettük a régi városháza épületét. Rozsnyón Gömörrel és az Andrássyakkal ismerkedünk, a magyarlakta szép kisváros megtekintése közben. A várost Hunyadi János foglalta vissza a huszitáktól 1452-ben, majd Mátyás király alatt fejlődött erőteljesen a régió gazdasága és a bányászati tevékenység. A város központját egy kiterjedt négyzet alakú tér alkotja, melynek látványos épületei az utolsó évszázadokból származnak. A főtér közepén áll a városi torony, az eredeti városháza maradványa, mellette pedig az egykori jezsuita templom a 17. század közepéből. A tér domináns nevezetessége Andrássy Franciska emlékműve.
3. nap
Harmadik nap Késmárkra érkeztünk, ahol kettő protestáns templomot látogattunk meg. Az első templomban megkoszorúztuk Thököly Imre sírját. A másik templom teljes berendezése fából készült, ami nagyon tetszett nekünk és ráadásul sok hasznos információt is megtudtunk berendezéseiről, mise szokásairól. Késmárkon további programunk volt, hogy megtekintsük a várat, majd buszra szállva elmentünk Magas-Tátrába Ótátrafüredre. Fogaskerekűvel jutottunk fel kirándulásunk kiinduló pontjához. A túra során a Tar-pataki vízesések mentén vezetett az utunk a Rajner-kunyhóig.
4. nap
Újra a Tátra irányába vettünk utunk, Iglón keresztül érkeztünk el a Szepesi-várhoz. Közép-Európa legnagyobb várának látványa örök emlék lesz. Természetesen belülről is bejártuk.
Utunk folytatásában bepillantottunk egy kis történelembe is. Meglátogattuk a Lőcsei múzeumot, ahol Jókai Mór regényei elevenedtek meg előttünk. Ezen a napon utolsó programként meglátogattuk a Jézus kálváriáját ábrázoló domborműveket a Lőcse melletti Szűz Mária templomnál. A hazaútra örömmel indultunk, hiszen vártuk azért azt is, hogy hazaérjünk és elmesélhessünk élményeinket családtagjainknak! Nagyon jól éreztük magunkat, a sok különleges élmény, találkozás a Felvidéken élő magyarsággal jobban érthetővé tette a diákok számára Trianon tragédiáját. Reméljük, eljutunk még egyszer újra ezekre a gyönyörű helyekre.



